Her ülke alışkanlıkları, demografik faktörleri, coğrafi yapısı vb sebeplerden dolayı farklı yemek alışkanlıkların sahiptir. O yüzden dünya genelinde boy, kilo, vücut yapısı gibi fiziksel özellikler farklılık gösterir. Protein ve karbonhidrat olarak temel iki beslenme tipine ayrılan yeme alışkanlığı, Türkiye’de daha çok karbonhidrat ağırlıklıdır. Makarna, ekmek, pasta, börek ve türevleri olan yiyecekler Türk vtoplumu tarafından daha çok tüketilmektedir.

Bu anlamda dengeli beslenmeden söz etmek pek mümkün değildir. Zira dengeli beslenme her vücudunu tanımak ve ona göre beslenmektedir. Tüm dünya genelinde dengeli beslenmeyi baltalayan en önemli sektörlerden bir tanesi de fast food sektörüdür. Tam anlamı ile son derece yanlış bir beslenme türüdür. Fast food yiyeceklerin içerisinde bulunan ve bağımlılık yaratan maddeler insanları her geçen gün daha da etkisi altına almaktadır. Özellikle çocuklar ve genç yetişkinler için büyük bir tehlike arz eden fast food, kızartma ürünleri ve bol yağlı yan ürünleri ile sağlıklı beslenmenin bir numaralı düşmanıdır. Peki, sağlıklı beslenmek için tüketmemiz gereken besinler nelerdir.

1.Süt ve süt ürünleri

2.Et ve et ürünleri

3.Sebze ve meyveler

4.Tahıllar

5.Baklagiller

6.Su

Tüm bu maddeler her vücuda göre değişiklik göstermektedir.Her birey sağlıklı beslenmek için destek almalıdır.Bu hayat boyunca alınacak bir destek değildir.ilk başta bir uzmandan vücut tipinize göre,değerlerinize ve ölçümlerinize göre bir beslenme planı çıkarmasını istemelisiniz.Daha uzun,daha sağlıklı ve daha güçlü bir şekilde hayatınıza devam etmek istiyorsanız sağlıklı beslenmeyi asla ihmal etmeyin !