Hayatınızı boks yaparak daha iyi bir amaca yönlendirebilir, sağlık sorunlarınızdan da böylelikle kurtulabilirsiniz. Boks, özellikle kalp için en faydalı sporlardan biridir. Boks dersleri almaya başladığınızda, kaslarınızın güçlenmesi ile kalbinizin de güçlenmesine imkân vermiş olursunuz. Sadece kalp sağlığı değil, eklem hastalıklarına da veda edersiniz. Çünkü boks idmanlarında eklemleriniz de güçlenir. Ayrıca boks sporuyla ilgilenmeye karar verdiğinizden itibaren beslenmenize de dikkat edeceğiniz için, sporcu kimliğinizi ön planda tutacağınız bir yaşamla birçok hastalığa veda edebilirsiniz.

 

Sporla ilgilenen kişiler diğerlerine oranla daha nadir hastalanırlar. Bağışıklık sisteminin güçlenmesi ile daha dirençli bir bedene sahip olan sporcular, yaşam kalitesi adına şanslıdır. Boks yaparak sağlıklı olursunuz ancak, bunun sadece bedensel sağlık olduğunu düşünmemelisiniz. Ruh sağlığınız da son derece olumlu etkileneceği bir uğraşı hobi edinmenizi öneririz. Boks dersi almanız bu anlamda önemlidir de.

Boks sayesinde kurtulacağınız hastalıklar nelerdir?

  • Kalp hastalılarının birçok türünden sağlıklı yaşadığınız ve spor yaptığınız için uzak durmanın dışında, boks yaparak kas gücü kazandığınız için kurtulursunuz.
  • Fazla enerjinizi düzenli olarak boks idmanlarında attığınız için rahatlarsınız, dolayısı ile stres yönetimi yapar ruh sağlığınızı korursunuz.
  • Eklem hastalıklarından boksla güçlenerek kaçabilirsiniz.
  • Yaşlanma problemine karşı boks yaparak her zaman genç, dinç kalma adına yaşıtlarınızdan daha şanslı olduğunuzu zaman içerisinde görürsünüz.

 

Hayatın keşmekeşi içerisinde yaşanılan türlü zorluklar hayatı zehir edebilir. Bunalım kaçınılmaz olabilir. İş bulma stresi ve çeşitli nedenler hayattan keyif almanızı engeller. Böyle durumlarda eğer hobileriniz varsa onlarla ilgilenerek dip noktasına geçmeden çıkabilirsiniz. Ancak hobiniz yoksa veya bir sporla ilgilenmiyorsanız ne yapacağınızı bilemez, ruhsal anlamda kendinizi bu çıkmazdan kurtaramazsınız. İnsan, en zor psikolojisini yönetir. Ancak yönetmesi için yardımcı uğraşları olması gerekir. Boks dersleri bu anlamda iyi bir uğraş olarak görülmelidir. Hayatınıza anlam katan hobiler edinerek kendinize böyle zor durumlardan çıkmak için pencereler inşa edebilirsiniz. Yaşam, kaliteli olduğu sürece keyif verir. Kalite için öncelikle nasıl hissettiğiniz önemlidir. Sıkıntılı süreçleri yönetebilme kabiliyeti yani popüler deyimle stres yönetimini iyi biliyor olmanız gerekir. Yaşam, stresten uzak kalmayı başardığınız kadar iyidir. Boks uğraşı kazandığınızda stresle nasıl başa çıkacağınızı da öğrenirsiniz. Çünkü boks, savunma sporu olduğu için çalışırken öfkenizden arınmanızı ve enerjinizi atmanızı sağlayan da bir spordur.

Sağlığınız için boks dersi almanız veya herhangi bir spora bir şekilde başlamanız gerekir. Profesyonel olarak da ilgilenebileceğiniz gibi, amatör olarak da boks öğrenmeniz mümkündür. Kadın erkek herkesin boksa ilgi duyan çocukların dahi boks idmanları ile hayatlarına kalite, sağlık ve anlam katması mümkündür.