Sporu kariyer olarak seçtiyseniz, bu uğurda yılmadan çalışmalı ve başarılı olmaktan asla vazgeçmemelisiniz. Boks dersleri ile spor hayatına başlayan bir boksör, 10 yaş civarında ve bu spora gönül vermeye hazır olmalıdır. Yaşamını bu spora adamaya hazır çocuklar, ilerde başarılı bir boksör olmak için çok çalışmaları gerektiğini bilmelidir. Çocuklarınızı bir boksör olarak yetiştirmek istiyorsanız öncelikle çok geç kalmadan bu dersleri almaya başlamasını sağlamanız gerekir. Bir an evvel boks disiplini ile çalışmaya, sporcu kimliğini kazanmaya başlamalıdır.

Boks ile ilgili çok yanlış bilinen bir konu da budur. Kavgaya özendirir mi, çocuklarımıza boks dersi aldırırsak acaba kavgacı mı olurlar? Hayır, çocuklar sporun hangi dalı ile ilgileniyorsalar ilgilensinler bu onların kavgacı olmasına ayna tutmaz. Spor disiplini aldıkları için öncelikle kavgaya karşı olmaları, kavgadan kaçmaları öğretilir. Bu her spor dalı için geçerlidir. Boks, savunma sporu olarak şiddet içerir ancak bunun müsabakalarda gerektiğinde uygulanması için değerlendirmeliyiz. Bunun dışında kavga etmek veya daha hırçın biri haline gelmek için boks dersleri tetikleyici olmayacaktır. İyi bir sporcu her zaman için centilmen olmayı başarmalıdır. Profesyonel bir boksör, yetişme döneminde kendini spora adar ve son derece titiz sosyal alışkanlıklar edinir. Bunlar arasında kötü alışkanlıklardan uzak durmak, iyi bir çevre edinmek yer alır. Asla kavga etmek, sosyal iletişimde sorunlu biri olarak anılmak değerlendirilmez. Sporcu olmanın gereğini yerine getirir ve iyi bir insan olarak yetişir. Spora yönlendireceğiniz çocuklarınız için boks alternatifini hiç düşünmeden elemeyin. Ebeveynler bu sporun çocuklara göre olmadığını düşünerek eksik bilgileri nedeniyle yanlış kanıya varıyorlar. Boks, kas sistemine güç kazandıran ve bireysel bir spor olması ile birlikte kişisel başarıyı arttıran bir spordur. Çocuklara iyi alışkanlıklar kazandırır.

 

Başarılı bir boksör erken yaşlarda spora başlamış olmalıdır. Çocuklara boks dersi veren salonlarda geleceğin profesyonel boksörleri yetişmektedir. Sizler de çocuklarınız için başarılı bir spor kariyeri düşünüyorsanız, boks değerlendirmenizi önerdiğimiz iyi bir spor dalıdır. Boks yaparak iyi düşünmeyi, doğru karar vermeyi ve en önemlisi güçlü bir insan olmayı öğrenirler. Boksörler, bedenleri kadar psikolojileri de sağlam olan insanlardır. Çocuğunuzun bu yetilere sahip bir insan olması için çocukluk döneminde boksa yönlendirilmiş olması önemlidir. Yaz tatili bunun için harika bir fırsattır. Çocuklarınızın boks öğrenerek yaşamla nasıl mücadele etmesi gerektiğini de öğrenebileceğini bilmelisiniz. İyi bir boksör nasıl yetişir sorusuna yanıt vermeye çalıştığımız yazımızda, sizlerin de boks yapabileceğini hatırlatarak son vermek istiyoruz. Boksa başlamanın yaşı olmaz, amatör olarak boks çalışmalarına katılabilir, sağlık sıhhat ve zindelik kazanabilirsiniz!