Daha fazla yaşamayı isteme nedenimiz, sevdiğimiz insanlarla ve sevdiğimiz alışkanlıklarımıza çok daha uzun zaman geçirebilmektir. Bu zamanın sadece uzun değil aynı zamanda kaliteli de olması gerekir. Asla sevdiğimiz insanlara yük olmak istemez, hayatın sevdiğimiz yönlerini denemeye devam edemediğimiz bir yaşamla da mutlu olamayız. Beklentimiz, sağlıklı ve uzun bir yaşamdır. Bunun sırrı ise kalbinize iyi bakmanızda gizli.

Boks Dersleri

Yaşamın tüm güzelliklerini yaşamaya devam edeceğiniz bir emeklilik dönemi düşlüyor musunuz? Herkes bunu ister, çok az kişi buna sahip olabilir. Boks dersi alan kişilerin sağlık açısından şanslı olduğunu kabul etmek gerekir. Boks, kas güçlendiren bir spor. Kol kası, sırt kası vs derken tamamen kastan oluşan bir organ olan kalp, boks sayesinde en fazla fayda gören yerdir. Her ne kadar görünürde daha güçlü kollar, üçgen bir üst beden vs gibi ektileri olsa da boks gerçekte kalp için faydalıdır. En önemli, hayati organlardan biri olan kalp ise daha güçlü olduğunda daha sağlıklı bir yaşama sahip olma şansımız artar.

Kalbin güçlü olmasının şöyle faydaları vardır, güçlü bir kalp kan pompalama yani ritim konusunda istikrarlıdır. Kalbin odalarında, kapakçıklarında sorun yaşama riski, kalbin güçlü olduğu durumlarda azdır. Tek başına kalbin güçlü olması da yeterli değildir. Boks derslerinin en önemli diğer etkisi ise bol hareket imkânı vermesidir. Çünkü kalp, dolaşım sistemi yani damarlarla birlikte bir takımdır. Damarların açık, kan akışına izin verir nitelikte yani sağlıklı olması gerekir. Bunun için kan değerleriniz önem kazanmakta. Kolesterol kan değerlerinizdeki yağ miktarıdır. Damarların tıkanmasına neden olacak denli yüksek yağ değeri, damarlarınızın sağlığına kötü etki eder. Düzensiz beslenme ve yağlı yiyecekler damar tıkanıklığına neden olur, hareket etmek bu etkiyi azaltır. Boks dersi almaya başladığınızda ise daha fazla hareket edersiniz. Hareket ettikçe dolaşımınız sağlık kazanır, tek neden hareket ediyor olmanız da değildir. Spora başlayan kişilerin yeme içme düzeninde olumlu gelişmeler olur. Boks, kalbinizi direkt ve dolaylı olarak güçlendirir.

Tabi ki sağlık elden gittiğinde yani kalbiniz artık eskisi gibi olmadığında, ağır kalp ameliyatları geçirdiğinizde boks size etkin sonuç vermeyecektir. Önemli olanın kalbiniz sağlıklı ilen boksa başlamanız olduğunu bilmeniz gerekir. Kalp sağlığı için hayatınıza boksu dâhil etmeli, daha sağlıklı yarınlar için boks öğrenmenin önemini kavramalısınız. Sağlıklı bir yaşam için ne kalbinizden ne de damar sağlığından taviz vermemelisiniz. Bedensel sağlığı ise psikolojik sağlığın takip edeceğini, bedeniniz sağlıklı olduğu sürece ruhunuzun da dingin, huzurlu ve mutlu olacağını aklınızdan çıkarmamalısınız. Boks, profesyonel veya amatör olarak hayatınıza dâhil olmayı bekliyor!