Dengeli ve sağlıklı bir spor hayatı için beslenme hayati önem taşır. Özellikle spor yaparken yediğimiz ve içtiğimiz besinler başarı ile doğru orantılıdır. Özellikle boks gibi yoğun idman, düzenli çalışma ve kondisyon gerektiren spor dallarında beslenme çok daha önemli bir konu haline gelir. Beslenme, yaptığınız spor dalından daha hızlı sonuç almanıza da yardımcı olur. Mesela iyi beslenen bir sporcunun avantajları şunlardır:

NB Tabela Onizleme

1.İvmesi her zaman artan bir performans sağlar

2.Antrenmanlardaki verimliliği artırır

3.Konsantre gücünü gelişir

4.Dikkat ve odaklanma maksimum seviyeye çıkar

5.Rahatsızlıkların ve deformasyonların oranı azalır

6.Sporcunun gelişimi her zaman olumlu yönde ilerler

7.Sporcunun vücudundaki yağ oranı ve vücut düzene girer

Tüm bu maddeler Boks yapan kişilerin; daha başarılı, daha sağlıklı ve daha kondisyonlu olmaları için doldurmaları gereken niş alanlardır. Sporcu ilk önce kendini ve vücudunu tanımalıdır. Sonrasında ise sporcunun demografik faktörlerine göre bir beslenme ve antrenman stili oluşturulmalıdır. Kişinin enerjisi, yaşı, cinsiyeti bu aşamada önemlidir. Çünkü her spor dalı kendi içerisinde bir disipline sahiptir. Ancak genel bazı durumlar dahilinde bir sporcu için en ideal olan beslenme şekli; dengeli sıvı tüketimi, karbonhidrat diyeti, dengeli protein, ihtiyaca göre vitamin ve mineraller alınmalıdır. Tüm bunlar başarılı ve sağlıklı bir Boks hayatı için gereken temel taşlardır. Spor yaparken çok fazla enerji harcanmaktadır ve bu enerjinin gücü besinler ile sağlanmaktadır. Egzersiz yaparken; kalp daha hızlı çalışır, kaslar kasılır, kanın pompalanma hızı artar. İşte tüm bu dinamikleri sağlamak için beslenmeye son derece dikkat etmek gerekir.

Spor ve beslenme birbirinden ayrı düşünülemez. Bu bir disiplindir ve bu disiplinin belirli kuralları vardır. Spor yapmadan önce, spor sırasında ve spor sonrasında doğru bir şekilde beslenmek gerekir. Spor yapmadan önce; sıvı tüketimi önemlidir. Karbonhidrat oranı yüksek olan besinler ve dengeli protein spor öncesi tüketilmelidir. Bu aşamada en önemli konulardan bir tanesi, yediğimiz besinin kolay sindirilebilir olması gereklidir. Spor öncesi tüketilmesi gereken bazı gıdalar :

1.Peynir

2.Muz

3.Tavuk haşlama

4.Ekmek

5.Yoğurt ( meyveli)

6.Kuru meyveler

7.Taze sıkılmış meyve suyu

8. Domates

9.Izgara et

10.Makarna