Şiddet içeren bir spor olarak bilindiği için şiddete karşı olanların taraflı yaklaştığı boks, gerçekte bir savunma sporudur. Savunma, gerektiğinde kendini koruyabilmek için kişilerin öğrenmesi gereken bir tekniktir. Boks tekniği ile savunma öğrenmenin yaşamınızda olumlu etkileri olacaktır. Boks dersleri alan ve öncesinde şiddet içeren bir spor olduğu için boks hakkında olumlu düşünmeyen kursiyerlerin, sonrasında boksun savunma sporu olarak değerli bir hobiye dönüştüğünü söylemesi bizleri memnun ediyor.

Şiddete hayır diyenlerin boks öğrenmesi önemlidir çünkü şiddete son vermenin bir yöntemi de savunma öğrenmektir. Kadınlara boks dersi veren milli takım boks antrenörü Nafiz Başaran, bu sporun kadınların amatör olarak dahi olsa ilgilenmesi gereken bir spor olduğunu, olası şiddet ve saldırı durumlarında kendilerini koruyabilecek konumda olmaları açısından önemli olduğunu belirtiyor. Kadına şiddeti engellemek için erkekleri eğitmeliyiz ve aynı zamanda kadınlara savunma tekniklerini bir şekilde öğretebiliyor olmalıyız. Şiddet, güçlünün güçsüze uyguladığı haksız bir yaptırımdır. Güçsüzün güçlendiği, güçlünün ise şiddet uygulamaktan çekindiği bir ortam için kadınların boks dersi almasının gerekli olduğuna inanıyoruz. Kendini savunmayı bilen kadınların şiddetin konusu olmayacağını, dolayısı ile şiddetin ortadan kalkabileceğine inanıyoruz.

İnsan doğası, sosyal hukuk kurallarının olmadığı dönemlerde doğanın kurallarına uyumluydu. Gerçekte herkesin içinde en güçlü ben olmalıyım diye bağıran yabani bir bölüm var. Gerçek dünyada yani günümüzde, maddi olarak güçlü olmanın en önemli silah olduğunu kabul etsek de aslında bedenen güçlü olmak gerekir. Şehir hayatında kapalı otoparklar herkesin kullanmak zorunda kaldığı alanlar. Bir kadın olarak burada tek başınıza aracınızdan çıktığınızı veya binmek durumunda kaldığınızı düşünün. Tehdit altında olduğunuzu hissetmemeniz mümkün değil. Çünkü bir kadına her erkek kolaylıkla şiddet uygulayabilir, saldırabilir. – HAYIR! Kadınların güçlü olduğu ve korkmadığı bir dünya istiyoruz. Kadınlara boks dersi veren boks salonlarını değerlendirerek bu beklentimize ışık olabilirsiniz. Yenidünya, güçlü kadınların yer aldığı bir sahneye dönüşmeli. Ekonomik özgürlüğün gerekliliğine inanan ve 21yy’da çok daha fazla ekonomi ve iş dünyasına dâhil olan kadınların sporla ilgilenmesini istiyoruz. Savunma sporu olan boks, kadınların sağlık kazanırken aynı zamanda kendilerini bedenen de koruyabiliyor olmalarını sağlar. Kadınlara önerdiğimiz boks, kadınlar arasında o denli yaygınlaşmalıdır ki erkekler bir kadın gördüğünde güçlü ve kendini savunabiliyor olacağını düşünmeliler. Ancak bugün kadınların erkekler karşısında kolaylıkla şiddetin merkezine çekilebileceğini düşünüyoruz. Bu düşüncenin toplum genelinden kaybolması için, kadınları daha fazla spor yapmaya davet ediyoruz. Şiddete hayır diyorsanız, şiddeti engellemek adına işe kadınların başlaması gerektiğini de biliyor olmalısınız. Haydi, kadınlar spora!