Sporun her çeşidini herkes yapabilir. Erkek sporu veya kız sporu diye ayırt etmek yanlıştır. Boks dersi alan herkes, boksla ilgilenmek isteyen herkes bu sporu başarıyla gerçekleştirebilir. Çünkü başarmak için azimle bu spora başlayan herkesin eşit şansı vardır. Sadece erkek sporudur diyerek kadınları bokstan uzak tutmak haksızlık olur.

Spor yapmanın güzelliğini herkesin yaşamasını istiyoruz, bu nedenle sporcu olmanın ayrıcalıklarından bahsederek yazımıza devam etmeyi düşünüyoruz. Kadın sporu veya erkek sporu olarak tanımlamaktansa, spor dallarını faydalarına göre tanımlamak gerekir düşüncesindeyiz. Boks dersi alanlar arasında kadınlar da var, erkekler de. Boks, kas yapısının güçlenmesine neden olur. Herkesin daha güçlü kas yapısı ile daha canlı ve hareketli bir yaşama ihtiyacı vardır. Kas yapısının güçlenmesi ile sadece savunma alanında kendinizi daha iyi koruyor olmazsınız, aynı zamanda kalp sağlığınız adına da kazançlı olmuş olursunuz. Çünkü kalp tamamen kastan oluşan bir organdır. Kalbinizin güçlenmesi demek, kaslarınızı güçlendirmeniz demektir. Boks yaparak kas gücü sağlayabilir aynı zamanda beslenme düzeninizde de kaslarınızı güçlendirecek detaylara dikkat etmeniz gerekir.

Kas yapısını güçlendiren yiyecekler nelerdir?

Dereotu son derece faydalıdır. Salatalarda bol bol kullanarak dereotundaki potasyum ve demirden faydalanmanız gerekir. Kas gelişimi için boks derslerine devam ederken, muz ve patates tüketimine ağırlık vererek de potasyum almalısınız. Çünkü boks çalışmalarında sadece idmanlar değil, beslenme düzeni de dikkat edilmesi gereken bir konu çünkü doğru besinleri almadığınızda, çalışmalarınız boşa çıkabilir. Dolayısı ile boks yaparken kalorisi düşük diyetler yapmamalı, normal beslenmeye hatta kalori açısından zengin ürünler tüketmeye çalışmalısınız. Böylece kas yapınızın güçlenmesi için gereken besinleri almış olursunuz. Yüksek kalorili besinler tüketirken, kendinizi kilo alma riski ile karşı karşıya hissetmezsiniz. Boks, kalori yakma adına şanslı bir spordur, kadınlara boks dersi veren kurumlardan bu konuda daha detaylı bilgi alabilirsiniz ancak, kadınların kilo sorunlarına da boks sporunun son derece etkin bir çözüm olabileceğini bilmelisiniz. Boks, kas yapısından hayat kalitenize kadar birçok konuda sizi destekler.

Kadınlar neden boks yapmalıdır?

Kadınlar bedenen erkeklerden daha zayıftır, fakat güçlü olmaları gerekir. İşte bu sporla ilgilenerek güçlü olabilirler. Savunma tekniklerine boks sayesinde sahip olabilirler. Boks yaparak sağlıklı bir yaşam, ideal kilo ve güvenlik gibi alternatiflere sahip olabilirler. Boks yapmanın kadınlar dünyasında farklı algılanabileceğini biliyoruz. Boks, sadece erkeklerin sporu olarak bilinmemelidir. Bu boks için haksızlık olur. Kadınların boks dersi alarak bu sporda daha fazla yer almasını,  spora hayatlarında daha fazla yer ayırmalarını istiyoruz. Boks, tek başına erkeklere ait bir spor değildir. Kadınlar boks sayesinde yaşamlarına hareket katabilir.