Boks; kollar ve bacakların hızlı hareket, çevikliği bakımından en hassas spordur. Kas yaralanmalarının sıkça olduğu bu spor dalı için esleneme egzersizleri büyük önem taşır.

Isınma Aşamaları

RUTİN ISINMA

Eklem egzersizleri ve aerobik aktiviteleridir. Eklem yağlanmalarını engelleyerek hareket fonksiyonlarını arttırır. Aerobik aktiviteler ise; kan akışını arttırmak için uygulanır. Germe, yaralanma riskini azaltır. Bağ dokusunu genişleterek, sıcak kasların daha elastik olmasını sağlar.

Rutin ısınma egzersizlerinde:

1.Parmak ve bilekler

2.Dirsek ve omuzlar

3.Boyun

4.Bel ve kalça

5.Bacak, diz, ayak bileği, ayak parmakları

Isınma egzersizlerini; saat yönünde ve saat yönünün aksine bir şekilde yavaşça gerçekleştirin.

ESNEME

Esneme; ısınma ve egzersiz sürecinin bir parçasıdır. Antrenman esnasında büyük eklemlerin ve kasların hareket aralığını oluşturur. Esneme, vücudun statik gerilme sırasında en güvenli yöntemidir. Az miktarda enerji harcanır.

Esneme egzersizleri; germe başına 5-10 saniye tutulmalıdır.

1.Boyun, omuz, üst sırt

2.Kuadriseps,triseps,biseps,hamstrings

3.Ön kol, karın, alt sırt, yanlar, kalça

4.Kasık

5.Baldır, ayak

Statik esneklik ve dinamik esneklik arasındaki geçişi tamamlayıp egzersizi bitirdikten sonra soğuma aşaması da oldukça önemlidir. Kalp hızını ve kan akışını normale çevirmek için soğuma işlemi yapılır. Uygun ve doğru bir soğuma, kas ağrılarını da en aza indirger. 

Soğuma, boks gibi anaerobik içeriği yüksek ve yoğun egzersizler sonrası özellikle çok önemlidir. Egzersiz sonrası vücutta oluşan laktik asitin temizlenmesine yardımcı olur.

Bu üçlü koordinasyon şeklini: Isınma-Esneme-Soğuma doğru bir egzersiz planı için mutlaka yapmalısınız.