Özgüven, kendinin farkında olmaktır. Aklında, ruhunda, vücudunda yapacağı her türlü değişim, yenilik için kendine karşı kullanacağın en güçlü silahtır. Gerçekleştirmek istediğin ve hayalini kurduğun her şeyin anahtarını o sana sunar. Hem sosyal hayatta, hem sporda hayatında, hem iş hayatında olmazsa olmazdır.

Spor hayatındaki özgüven aslında beraberindeki her şeyi daha güveli yapmanızı sağlar. İster profesyonel olarak, ister amatör olarak sporla ilgilenin, bu aktivitenin hayatınıza katkısı oldukça fazladır.Spor alanında yapılan birçok çalışmada gösterir ki özgüveni yüksek kişiler her zaman başarılı ve yüksek performanslıdırlar.Bu teze en uygun ve doğru olarak gösterilecek örneklerden birisi de efsanevi boksör Muhammed Ali’dir.

‘’ Ben yeterince büyük olduğuma inanırsam, dünyayı da ikna etmiş olurum ‘’
Muhammed Ali

Özgüvenimizi arttıracak ipuçları nelerdir?

  •  Güçlü bir özgüven için istikrar şarttır. Kendinize bir tablo oluşturun.Yüksek özgüven duyduğunuz durumları ve düşük özgüven duyduğunuz durumları ayrıştırın.Bu sizin hızlı ve etkin olmanıza destek sağlayacaktır
  •  Bu planlama; geçmiş zaman performansı ve özgüveni ile şimdiki zaman performansı ve özgüveni arasındaki boşluğu nasıl doldurduğunuzu gösterip ekxtra bir özgüven kazanmanızı sağlayacaktır.
  • Kendi kendine konuşma özgüven oluşumunun ya da gelişiminin temel taşıdır. Seçtiğiniz ifadeler canlı olmalıdır. Rekabeti vurgulamalıdır ve en önemlisi inandırıcı olmalıdır.

‘’ Ben güçlü bir boksörüm. Çünkü çelik gibi yumruğum var ‘’ ( inançlı ve inandırıcı ifadeler seçin)

  •  Rakibinizin zayıf yönlerini tespit edin. Güçlü yönlerinin, zayıf yönlerinin ve sizin için tehdit teşkil eden yönlerinin analizi yapın. Rakibi tanımak, galibiyetin garantisidir.
  •  Müzik ilham ve motive için oldukça önemlidir. Müsabakadan önce sizi ateşlendirecek sözler okuyun ve müzikler dinleyin.