JOE FRAZIER

No Comments

Yumruğa Kafa Atan, Süründüren Sol Kroşe Savaşçısı…

1970’li yılların en başarılı ağır siklet boksörlerindendi. Her zaman yüreğini ortaya koydu. Taktik düşünmeden sadece dövüştü. Sol kroşesi ile dünyaları devirdi.

Onun, o dönem içinde “en iyi ağır siklet boksörü” olarak anılmamasının tek nedeni: Muhammed Ali ile aynı dönemde yaşamış olmasıydı.
Fakat buna rağmen o gerçek bir efsaneydi. Muhammed Ali’nin en büyük ve zorlu
rakiplerindendi.1 Ekim 1975 yılında Dünya Ağır Siklet Boks Şampiyonluğu için yapılan “thrilla in manilla” maçında Ali ile müsabakası hafızalara kazınmıştı. Hatta bu maç sonrası Muhammed Ali : “ölüme yaklaştığımı hissettim” demişti. Sonra ve sonraki her platformda da Joe’nin kendinden sonra en büyük boksör olduğunu söyleyip durmuştu.

Maçları sinemalarda gösterilirdi. Hatta 1976’da Rock filminde kendini oynayıp, Rock ve
Apollo’ya başarılar dilemişti. Simpsonlara da bir bölüm konuk oyuncu olarak bulunmuştu.

İçten içe döverdi Joe… Hayatı boyunca rengi yüzünden ezilmiş, hor görülmüş,
dışlanmış olmanın verdiği hırsla, çok fazla yumruk yese de yıkılmazdı. İnançla
ve kalbiyle döverdi. Güçlü görüntüsünün ve yapılı vücudunun egosu yoktu; fakat
ruhunun egosu çok yüksekti.

12 Ocak 1944’te Beaufort, South Carolinada doğdu. Boks kariyerinin şekillendiği yer
Philadelphia idi. Philadelphia’nın meşhur merdivenlerine tırmanarak, meşhur meydanında koşarak, yoksul mahallerinde hayaller kurarak içini hep taze tutmuştu. Boks hayatını birkaç iş adamı sayesinde devam ettiriyordu. Amatör olarak kazandığı maçlar Joe’ya, Tokyo olimpiyatlarının kapısını açmış ve ağır siklet kategorisinde altın madalya kazandırmıştı. Bu yükselişi o dönem Muhammed Ali’nin de çalıştırıcısı olan Yang Durham’ın ilgilisini çekmişti. O dönemde Jeo’nin tarzı da herkesten farklıydı. Kendine has şapkalar takar ve farklı kıyafetler giyerdi. Stili Durham’ın ilgisini çekmişti.1964 yılında kazandığı altın madalyadan sonra Joe, Duhram ile profesyonel boks ringlerine adım attı. İlk müsabakası Woody Goss’a karşı olmuştu.İlk round da rakibini ilk nakavt ile yenmişti.

İlk 11 maçında nakavtlı galibiyetler kazandı. Dövüşürken, darbelerden korunmak için, vücudu ile kavisler çizerdi. Bu kendine has stili onun gösterisi haline gelmişti.
Joe ‘nun, sol çengel yumrukları artık rakipleri için büyük bir tehdit oluşturuyordu. O rakipler arasında en güçlü olanlarından birisi de Muhammed Ali’ydi. Bu iki ağır siklet şampiyonu arasındaki çetin savaş, boks tarihinin bol hâsılatlı ve bol seyircili savaşlarından birisiydi. 1971 yılında bu iki ezeli rakip karşı karşıya geldi. Joe kondisyonu ve sol kroşeleri ile Ali’yi sürekli yıkıyordu. Müsabakanın 15. round da boks dünyasında hafızalara kazınan o görüntü yaşandı. Joe, sol çengel yumruğu ile Ali’yi boylu boyunca yere sermişti. Muhammed Ali profesyonel boks hayatındaki ilk yenilgiyi yaşamıştı.

Müsabaka tüm dünyada büyük yankı uyandırdı. Joe’nun yükselişi hızla devam ediyordu. Sırada Joe’nun merakla beklenen bir diğer maçı George Feroman’la olan maçıydı. Sert yumrukları olması, Ali’yi yenmesi, Feroman karşısında Joe’nun başarısız olacağı dedikodularını susturamadı. Sonuç olarak Joe , Feroman karşısında sadece 2 round dayanabildi ve büyük bir yenilgi yaşadı. Bu yenilgi ile Joe gözden düştü. Artık şampiyon sıfatına sahip değildi. Bu düşüş Joe’nun moralini bozsada Ali İle 2. karşılaşmayı kabul etmek durumunda kaldı. Eğer kazanırsa tekrar eski parlak günlerine döneceğini, şampiyonluğu tekrar kazanacağını ve Feroman’dan rövanşı alacağını düşünüyordu. Ve Ali ile Joe, Madison Square Garden’da 2. kez karşılaştı. İlk maçta olduğu gibi bu maç da büyük hâsılatlar getirdi. Fakat bu sefer sonuç farklıydı. Joe yenilmişti… Üst üste yaşanan bu hezimetler Joe’yu durdurmadı ve tekrar şampiyon olmak istediğini açıkladı.

Sonrasında yüz yılın en büyük boks müsabakasının yaşanacağı o zaman geldi. Joe için son şampiyonluk şansıydı. Bu dev savaşın adı : Thrilla in Manilla idi…Joe 14.rounda maçı bırakmak zorunda kaldı ve yine bir yenilgi daha yaşadı.Sol gözüne aldığı yumruk ilerleyen dönemlerde görme kaybı yaşamasına neden oldu. Ardından Feroman ile rövanş maçına çıktı; fakat bu maçı da kaybetti.

1976 George Feroman müsabakasından sonra ringlere veda etti. 5 yıl sonra baskılar yüzünden tekrar döndü. Fakat başarılı olamadı ve neticesinde boks hayatını tamamen sonlandırdı.

Sonrasında bir boks salonu açıp, genç yetenekleri yetiştirmeye başladı. Fakat sağlığı buna izin vermediği için 2009 yılında salonunu kapatmak zorunda kaldı. Artık diyabet hastası olarak hayatını zor bir şekilde devam ettirmekteydi. İlerleyen yıllarda vücudu iyice yorgun düşmüş, 2011’in Eylül ayında kanser teşhisi konulmuş ve 7 Kasım 2011’de karaciğer kanserinden hayatını kaybetmiştir.

En büyük rakiplerinden Muhammed Ali ve George Feroman arkasından duygu dolu açıklamalar yaptılar.

Dünya muhteşem bir şampiyonu kaybetti, Joe’yu her zaman büyük bir saygı ve hayranlıkla hatırlayacağım. Ailesi ve bütün sevenlerinin acısını paylaşıyorum.” Muhammed ALİ

İyi uykular Joe Frazier. Seni seviyorum sevgili arkadaşım!” George FEROMAN

Nafiz Başaran Boks Okulu'nda boks dersi almak için randevu alın !

Sağlıklı Yaşam için Boks

Sağlıklı ve hızlı şekilde eğlenceli bir ders ritmi ile boks yapmanın keyfine varın,kendinizi sıkmadan spor yapın.

Eğitim Videolarımızı izlemek için tıklayın..

No Comments
 

Yorum Yapın