JOE LOUİS

No Comments

Lakabı: Brown Bomber… Ağır sıklet boks şampiyonluğunu unvanını12 yıl boyunca elinde tutmuş, gelmiş geçmiş en iyi eldivendi. Muhammed Ali; Joe Louis için ‘’kendime örnek aldığım isim’’ demişti.

13 Mayıs 1914’te Lexington, Alabama’da 8 çocuklu, yoksul bir ailede dünyaya geldi. Babası otlakçılık yapıyordu ve Joe henüz 4 yaşındayken babası hayatını kaybetti. Annesi, ailesine bakmak için her türlü işi yapıyordu. Fakat tek başına mücadele etmek onu çok yormuştu. Bunun sonucunda Patrick Brooks ile bir evlilik gerçekleşti ve tüm ailesi ile Detroite,Michigon’a taşındı.

Bu evlilik Louis ailesi için bir kurtarıcı olmamıştı. Üvey babaları Brooks’un işini kaybetmesi sonucu, Joe ve kardeşleri çalışmak zorunda kaldı. Ayak işlerinden, gazete satıcılığına kadar her işi yaptılar. Daha sonra Joe bir buz şirketinde işe başladı. Bu iş onun boks kariyerinin başlamasına etken oldu. Büyük ve ağır buz parçaları kaslarının ve vücudunun gelişmesini sağladı.15 yaşına geldiğinde annesi Joe’ya keman kursuna gitmesi için para vermeye başladı. Her ay aldığı bu düzenli parayla bir boks okuluna kayıt oldu. Kendini çok fazla geliştirdi. Annesi bu durumu öğrendiği zaman Joe’ya kızmadı ve en çok destek çıkan kişilerden birisi oldu. Annesi’nin desteği ile daha da yüreklenen Joe, kendi grubunun en iyisi oldu. Henüz 19 yaşındayken Ulusal Hafif Sıklet Amatör kategorisinde Altın Eldiven ile taçlandırıldı.

Hayatının dönüm noktası Jack Blackburn ile tanıştıktan sonra gerçekleşti. Blackburn çok başarılı ve çok yetenekli bir boks adamıydı. Ve artık Joe Louıs’in antrenörü olmuştu. Nasıl yumruk atılacağını, vücut kondisyonunu nasıl koruyacağını ve nasıl geliştireceğini onunla çalışarak öğrendi.

Profesyonel hayatında art arda galibiyetler kazandı.1936 yılında ilk mağlubiyetini Max Schmeling karşı aldı. Ertesi yıl Jim Braddock ile şampiyonluk için savaştı ve yendi.1938 yılında ise; tekrar Schmeling ile karşılaştı ve ilk iki dakika içinde onu bayılttı.

Sol kancası artık birçok sporcunun korkulu rüyası olmuştu. Louis Billy Conn, Tony Galento, Rocky Marciano, Jersey Joe Wlacoot dâhil, devleri ve şampiyonları devirdi. Kazandığı servet 600 bin dolara yaklaşmıştı. Boksta kazandığı bu başarı aslında siyahların da başarısıydı. Joe birçok Afro- Amerikalı’nın kahramanı haline gelmişti.

Profesyonel kariyerine, Rock Marciano müsabakası ile son verdi. Veda maçında rakibine
8.rounda yenildi. Resmi olarak boks hayatını tamamlamıştı; fakat II.Dünya Savaşında ordu
için 20’den fazla maça çıkmıştır.Hatta tüm ödüllerini orduya bağışlamış;ama karşılığını
alamamıştı.Bu olaydan sonra yüklü bir vergi borcu çıkmış ,sonrasında sefil bir hayat yaşamıştı.

Onun tüm iyi yürekliğine ve yardımseverliğine rağmen sadece; Detroit’te bir heykeli
bulunmaktadır.

Joe; savaş şartları dâhilinde ‘’ ağır sıklet şampiyonluğunu’’ en uzun süre elinde tutan, Afro-
Amerika için bir ikon olmuştu.

Temmuz 2011’de beyin tümörü teşhisi konuldu. Gereken tüm müdahaleler yapıldı ve tümör
alındı. Fakat 30 Ağustos 2012 yılında hayatını kaybetti.

Joe Louis sözleri:

Aslında parayı sevmiyorum; ama beni sakinleştiriyo.

Herkes cennete gitmek ister; ama kimse ölmek istemez

Nafiz Başaran Boks Okulu'nda boks dersi almak için randevu alın !

Sağlıklı Yaşam için Boks

Sağlıklı ve hızlı şekilde eğlenceli bir ders ritmi ile boks yapmanın keyfine varın,kendinizi sıkmadan spor yapın.

Eğitim Videolarımızı izlemek için tıklayın..

No Comments
 

Yorum Yapın