Kadınların meslek seçimi sınırlandırılmak istenir. Son dönemlerde kadınlar için en ideal işin öğretmenlik olduğu vurgulansa da, kadınların her meslekte kendilerine başarılı birer pozisyon edinebileceğini biliyoruz. Kadın boksörlerin sayısının artması, kadınlara boks dersi veren salonlara ilginin artmasını istiyoruz. Çünkü kadınların yaşamın her alanında aktif bireyler olması gerektiğini düşünüyoruz. Özellikle de profesyonel spor kariyerinde kadınların daha fazla olması gerektiğini görüyoruz.

 

Türkiye’nin yetiştirdiği başarılı kadın boksör Nagehan Bayer, Eskişehir’de aldığı Türkiye birinciliği ile boks sporunda Türk kadının adını duyurmayı başarmıştır. Mart 2015’de yakalandığı lenf kanserine yenik düşerek yaşamını kaybetmiştir. Bir diğer kadın boksörümüz ise Türkiye’nin ilk Sabriye Şengül’dür. Kara melek lakabı ile tanınır. Atina’da ülkemizi temsil etmiştir. 2013 yılında Yunanistan’da yarışmıştır.

 

Kadınların boks dalında daha fazla yer alması gerekiyor. Her alanda başarı kazanan kadınların profesyonel spor yaşamına daha fazla katılması ve kadınların sporla daha iç içe olması bekleniyor. Kadınların boks yapamayacağını savunan insanların olmasına inat, kadınlara boks dersi ayrıcalığını sunan salonlar var. Sporu sadece meslek seçimi olarak değil, sadece profesyonel ilgi olarak değil hobi olarak da görebilirsiniz. Bir şekilde sporu hayata dâhil ederek hayatın yükünü hafifletebilirsiniz. Amatör olarak boks dersleri alabilir, boks öğrenerek güvenliğinizi sağlama ve sağlıklı bir yaşama sahip olma gibi ayrıcalıklar elde edebilirsiniz.

 

Hareketsiz bir yaşam özellikle de kadınların hareketsiz kalması, ciddi sağlık sorunlarına neden olmaktadır. Beden sağlığının yanı sıra ruh sağlığı için de spor yapmak gerekir. Kadınlar, yaşamları boyunca daha kaliteli standartlar için sağlık için spor yapmalıdır. Hormonlu gıdalar, teknolojinin sağladığı kolaylıklar nedeniyle hareketsiz yaşam kadınları hasta etme konusunda başarılıdır. Bu sistemle savaşmak, daha çok hareket etmek ve bedensel sağlığın yanında ruh sağlığını da kontrol etmek gerekir. Kendinize, psikolojinize yatırım yapmanız sporla mümkündür. Erken yaşlarda olmasa bile, spor yapmak için asla geç kalmış hissetmeyin. Her yaş, boksa başlamak için uygundur. Dayanıklılık, esneklik, güç ve denge yeteneklerinizi geliştirebileceğiniz boks, hayat kalitenizi arttırır. Alacağınız boks dersleri ile kendinizi daha güçlü hissedersiniz. Savunma sporu olan boks, amatör olarak ilgilenenler için büyük bir kazanımdır. Çünkü boks öğrendiğinizde kendinizi koruyabilir, gerektiğinde savunabilirsiniz. Hayatınızın daha iyi şartlarda devam etmesi için sporu yaşamınızın bir parçası olarak görmelisiniz. Hayat, değer verdiğiniz ve emek verdiğiniz sürece sizindir. Kadınların her zaman için daha fazla emek vermesi gerekir. Emek verilen hayat, kalitelidir. Spor, hayata emek verebileceğiniz bir dal. Yaşamın kıymetini bilenler spor yaparlar. Kadınlara hem profesyonel olarak hem de amatör olarak bir şekilde boks öğrenmelerini öneriyoruz. Hayatı güzelleştirmek için mücadele etmeli, spora vakit ayır