Doğru bir beslenme planı ile uygulandığı zaman mükemmel sonuçlar doğuran, kalbe, uykusuzluğa, kronik yorgunluğa, karaciğere can veren; temelde kalp atışınızı hızlandırıp daha fazla enerji ile bolca yağ yakmanızı sağlayan bir kondisyon tekniğidir. Kardiyo; kalbin tek geçişte pompaladığı kan miktarını ve hacmini arttırır. Bu da kalbinizi daha az yorar ve hedeflenen nabza kolayca ulaşmanızı sağlar.

Kardiyo, yağ yakımı için en etkin spor faaliyetidir. Gün içinde enerji kullanımı oldukça
fazladır.Bu gücü yani enerjiyi edinebilmemiz için doğru beslememiz gerekir.Bedenin bu enerjiyi üretme döngüsü : yağ,karbonhidrat ve protein ile mümkündür.

Ağır sporlar, mekik,şınav,aletli jimnastik vb aktiviteler kas gelişimini sağlarlar;fakat yağ yakımını çokta etkilemezler.Yağ yakımı belirli yerlerde değil,bütün vücutta gerçekleşir.Bunu en efektif gerçekleştiren ise kardiyodur.Kalp hızının artması,vücuttaki amino asit işlevinin artması,kalp atış hızının ve basıncının artması ile yağlar enerjiye dönüşür.

Tempolu koşu ve yürüyüş, bisiklet, yüzme, ip atlama sprint, jogging bir çok aktivite kardiyo
gücünüzü yükseltip sizi forma sokar.

Kardiyo egzersizi 35 – 45 dakika süre ile ortalama bir tempoda olmalıdır. Bu süre üzerinde
yapılan çalışmalarda katabolik deformasyon yani ‘’ adele yıkımı’’ söz konusudur. Çünkü vücut o süreden sonra yağları değil, proteinleri yakar.

Kardiyo Egzersizlerinin Faydaları

  • Kilo kaybı ve yağ yakımı için idealdir
  • Kalbi güçlendirir
  • Ciğerlerinizdeki oksijen oranını arttırır
  • Kolesterol, tansiyon, şeker, kalp krizi riskini azaltır
  • Sağlıklı ve zinde tutar
  • Uyku düzeni sağlar
  • Stresiniz ve yorgunluğunuzu alır

 

Kardiyovasküler egzersizler kalbinizin varlığını, sizlere daha çok hissettirir. Kalbinizi zorlayın! Ne kadar heyecanla attığını ve çalıştığını hissedin. İçinizde güçlü ve sonsuz bir enerji var. Siz ne zaman isterseniz o harekete geçmeye hazır. Onu hareketsiz, nefessiz, sağlıksız bırakmayın.