Bilinen en etkili savunma sporlarından boks, kendi başınıza bir uzman yardımı olmadan öğrenebileceğiniz ve kendinizi geliştirebileceğiniz bir spor değildir.

Kendi başınıza boks öğrenmeye çalışmak yapılabilecek en büyük hatalardan biridir. Böyle bir düşünceye kapılmadan önce bu yazıyı okumanızı tavsiye ederiz.

Öncelikle bu sporu tek başınıza yapmak istemeniz ciddi sağlık problemlerine neden olabilir. Kimi insanlar evlerine kum torbası veya aparkatlık gibi bir takım ekipmanlar alarak bu sporu antrenor yardımı olmadan kendi başlarına öğrenebileceklerini düşünüyolar, ancak böyle düşünenlere fazlasıyla yanıldıklarını söylemek zorundayız. Sadece bu da değil, sakatlanmalarının yanı sıra boşa harcanan zaman da cabası. Boks sporunda çok fazla teknik hareket ve kombinasyon olduğu için tek başınıza öğrenmeniz mümkün olmamaktadır. Özellikle direk yumruklarda teknik bilmeden “antreman” adı altında yaptığınız çalışmalarda el, bilek, hatta omuz sakatlanmalarına yol açabilirsiniz. İlk başta hissetmeyeceğiniz ama ilerleyen zamanlarda ortaya çıkacak kireçlenme, çatlama gibi bir çok sakatlanmaya maruz kalmamak için profesyonel uzmanlardan yardım alarak bu sporu çok kısa zaman içerisinde öğrenebilirsiniz. Tabiki size bu sporu öğreten kişinin bir antrenörlük kariyeri olması lazım. Yoksa bir kaç aylık boks yapıp, gelip size bu sporu öğretmeye çalışan insanlardan uzak durmanızı söylemeden geçemeyeceğiz. Karar sizin..