MANNY PACQUİAO

No Comments

Onu korkutabilirsiniz, canını acıtabilirsiniz, kanatabilirsizin; ancak ringe gömemezsiniz… O ringin küçük dev adamı: Pac Man…

Hafif siklet, süper tüy siklet, tüy siklet, hafif tüy siklet, sinek siklet ve horoz siklet dallarının hepsinde şampiyonluk kazanmış ilk boksördü. O’nun maçı olduğu gün Filipinler’de hayat dururdu. Sempatisi, sıcakkanlı tavrı, aklı ve zekâsı; boks kariyerinin yanı sıra O’na, Filipinler Meclisinde milletvekilliği sıfatını da kazandırmıştı.

17 Aralık 1978 ‘de Bukidnan Filipinlerde, 6 çocuklu bir ailede dünyaya geldi. Yoksul
bir hayatı vardı ve bu yüzden yüksek okulu bırakmak zorunda kaldı.Hırsını ve başarma
azmini engelleyemiyordu.Tüm bu hayatı değiştirmenin yolunun evden ayrılmak olduğunu düşünüyordu.14 yaşına geldiğinde evi terk etti ve Malina sokaklarında bir süre yaşadı.Bu karar onun ömür boyu sürecek boks hayatının da başlangıcıydı.O dönemde sokaklarda yaşayan Pacquiao’nun pansiyon bedeli; Filipin Amatör Boks Takımı tarafından karşılandı.Amatör olarak karşılaşmaya çıktı.

16 yaşında Eugene Barutag ile ilk profesyonel müsabakasını gerçekleştirdi ve kazandı.Bu maç sonrası çıktığı 10 karşılaşmayı da kazandı. Fakat Rustico Torrecampo karşı ilk mağlubiyetini yaşadı. Bu yenilgiden sonra devam eden 15 maçı da aldı.

 

Sırada, deneyim olarak ondan daha fazlasına sahip Chokchai Chockvivat vardı ve onu da 5. Rounda eledi. Bunun sonucunda OPBF tarafından “sinek siklet” unvanını aldı. Kariyeri her geçen gün başarılarla dolmaya devam ediyordu. Taylandlı ünlü boksör Medgoen Singsurat ile karşılaşmasında ise 3. Rounda galip gelmesi O’na WBC tarafından “süper horoz siklet’’ ünvanın verilmesine neden oldu.

Pacquiao’nun bu başarıları Filipin Hükümeti’nin de gurur kaynağı olmuştu. Askerliğini Filipin ordusunda Yarbay olarak yapmıştı. Üstün başarılarından dolayı , “Başarı madalyasına” layık görülmüştü. Pacquiao, temsilciler meclisinde bu onuru alan ilk sporcuydu.

Pacquiao’nun en büyük savaşlarından birisi de Oscar De LA Hoya ile olan savaşıdır. 2008 yılında kendinden 3 siklet büyük Hoya’ya 8.round sonunda havlu attırmayı başarmıştır.

14 kasım 2009 ise Miguel Cotto’yu devirerek, bir rekor olan, 7. farklı ağırlık sınıfı kemerini de alarak boksun gelmiş geçmiş en büyük efsaneleri arasına girmiştir.

Bu büyük başarıları beraberinde kaoslara da neden olmuştur. Timothy Bradley ile müsabakasında ünvanını kaptırmıştır. Tüm medya ve bilirkişi raporları Pacquiao’nun haksızlığa uğradığını düşünmüş ve galibin o olduğunu savunmuştur. Maçın hemen ardından Dünya Boks Organizasyonu maçı beş ulusal hakeme izletmiş ve bu hakemler Pacquiao’nun galibiyetinde hem fikir olmuşlardır; fakat sonuç değişmemiştir.

Tüm bu maçlar arasında , Pacquiao’nun ezeli rakibi ise: Juan Manuel Marquezdi. Bu süper ikili arasında toplam 3 maç gerçekleşti ve hepsini Pacquiao kazandı. Fakat hepsi çok tartışmalı oldu. Son olarak 9 Aralık 2012 tarihinde Juan Manuel Marquez olan maçında 6.rounda Marquez tarafından nakavt edildi. Halen aktif olarak boks hayatı devam eden Pacquiao, Forbes dergisine göre dünyanın en çok kazanan sporcuları arasında.

Nafiz Başaran Boks Okulu'nda boks dersi almak için randevu alın !

Sağlıklı Yaşam için Boks

Sağlıklı ve hızlı şekilde eğlenceli bir ders ritmi ile boks yapmanın keyfine varın,kendinizi sıkmadan spor yapın.

Eğitim Videolarımızı izlemek için tıklayın..

No Comments
 

Yorum Yapın