Beslenme, insanın hayatını devam ettirebilmesi için birinci kriterdir. Sağlıklı ve dengeli beslenen her birey hayatta hem ruh olarak, hem beden olarak hem de akıl olarak her zaman güçlü olur. Sağlık besinler tükettiğiniz zaman sağlıklı bir ömür süreriz. Bu anlamda yediklerimizin ve içtiklerimizin ne kadar faydalı olduğunu bilmemiz gereklidir. Diyet yapan, spor yapan ya da sadece sağlıklı beslenen her insan için dengeli beslenmenin iki ölçütü vardır: protein ve karbonhidrat… Peki, nedir bu karbonhidrat ve protein?

Karbonhidrat: enerji veren besin maddesidir. Vücutta yağdan ve proteinden sonra yanar. Peki, karbonhidratın en yüksek ve yoğun bulunduğu besinler nelerdir?

1.Fasulye

2.Mercimek

3.Patates

4.Elma

5.Kayısı

6.Muz

7.Mısır

8.Esmer pirinç

9.Soğan

10.Greyfurt

Protein: Büyümek ve gelişmek için oldukça önemli bir yapı taşıdır. Vücudu onarıcı bir özelliği vardır. Özellikle kas yapmak ve güçlenmek için bolca tüketilmelidir. Protein, karbonhidrattan çok daha besleyici ve sağlıklıdır. Saç, tırnak, ten vb. birçok şey için oldukça önemli bir besindir. Bu derece önemli ve etkili bir besin grubu olmasına rağmen genel olarak tüm insanlar karbonhidratı daha çok tercih etmektedir. Peki, proteinin en yüksek ve yoğun bulunduğu besinler nelerdir? Proteinler 2’ye ayrılır. Hayvansal protein ve bitkisel protein:

1.Tavuk eti

2.Hindi eti

3.Balık

4.Yoğurt

5.Makarna

6.Brokoli

7.Yulaf