Sağlıklı sabahlara uyanmak, kaliteli ve modern zamanlar geçirmek, sporla çoğalmak, her anlamda hayata karşı daha dik duruşlar sergilemek için spor tükenmeyen bir kaynaktır. Dünya, bitkiler, hayvanlar kısacası yeryüzünde varlığı sürdüren her şey bu kadar hareket halindeyken,insanların sporsuz ve hareketsiz yaşamaları düşünülemez bile. Spor: potansiyel enerjiyi, kinetik enerjiye, kinetik enerjiyi, fiziksel enerjiye çeviren bir sanat ve performans türüdür; sınırlarınızı, potansiyelinizi ölçüp biçebileceğiniz kozmik bir güçtür.

Beslenme ve spor bir bütündür. Sporcu; her besin grubundan vitaminler almalıdır. Profesyonel anlamda spor yapan kişiler, antreman öncesi ve sonrası ve hatta saat saat ne yiyeceklerini bilirler. Bu bilinçli yaklaşım her zaman zinde ve dinç bir vücudun anahtarıdır.

Şimdi bir vücut inşa ederken nasıl beslenmemiz gerektiğini öğrenelim.

DOĞANIN KAYNAĞI: SU

İnsan için nefes alıp vermek kadar önemli, fizyolojik bir ihtiyaçtır. Metabolizma sağlığı
ve hızı için düzenli olarak tüketilmesi gerekmektedir. Spor anında en önemlisi de; kanın viskozitesini arttırıp, kalbin yorulmasını engeller. Vücut spor anında sıvı kaybettiği için bolca sıvı gıdalar tüketilmelidir.

6 ALTIN ÖĞÜN

Her öğün fazla yemek yerine, aynı miktarı 6 öğünde azar azar yemek gerekmektedir. Bu stil kan şekeri dengesi için de oldukça önemlidir. Spor yaparken besin tüketiminin matematiği: 3 ana öğün ( sabah, öğle, akşam) ve 3 ara öğün olmak üzere programlanmıştır. Ana öğünlerde bir besin listesi oluşturulmalı, ara öğünlerde ise ; meyve,yoğurt,galeta gibi hafif atıştırmalıklar yenmelidir.

Kan şekeri, diyabet ve obezite gibi sağlıksız durumlar bu tür beslenme ile yok edilebilir.

KRAL KAHVALTI

Günün en zinde saatnide, karbonhidrat ve proteinin bolca bulunduğu bir öğündür. Yaklaşık 10 -12 saatlik bir açlığın ardından kahvaltı yapmadan spor ya da daha baksa fiziksel aktiviteleri yaparsanız öğlen saatlerine doğru vücut yaklaşık 14 ile 16 saat arası aç kalmış olacaktır. Bu saatten sonra tüketilen besinlerin yağa dönüşme hızı doğal olarak artmaktadır. Kahvaltısız bir hayat vücudun ritmini bozmaktadır.

SAĞLIK DEPOSU

Birçok liste oluşturulabilir. Fakat spor öncesi ve sonrası tüketilmesi gereken önemli ve yararlı besinler vardır. Spor öncesi: Ananas suyu,nar suyu,yaban mersini,light yoğurt,ceviz içi… Spor sonrası: Soda, nar suyu, üzüm suyu ve portakal suyudur.

SPOR ÖNCESİ VE SONRASI BESLENME

Sporcunun cinsi ve şiddetine yönelik olarak değişiklik göstermektedir. Protein, vitamin (
yağ),karbonhidrat, mineral ve sıvı dengesi sağlanmalıdır.

Spor öncesi: Mısır gevreği, süt, muz ve kıyılmış badem ya da cevizli bir karışım hazırlanabilir.

Peynir, domates, salatalık, marul ile iki kepek ekmek tüketilebilir. Ayrıca sebzeli krep yanında ayran ya da sütle yenilebilir.

Spor Sonrası: Karbondihratlar tüketilmelidir. Tam tahıllı besinler, kuru meyveler, vitamin barlar doğru alternatiflerdir.

Vücut insanın en önemli organıdır. Bedenin; zekâsı, sağlığı, estetiği, kaliteli ve düzgün yaşamın reçetesidir. Spor bizi yer çekiminden korur. Mutlu ve sağlıklı bir hayat için sporu ve sağlıklı beslenmeyi alışkanlık haline getirmeliyiz.