Su hayatın yaşam kaynağıdır. Tüm canlılar için vazgeçilmez bir besindir. Zaten insan vücudunun ¾’ü sudur. Bu zaten ne kadar hayati bir mineral olduğunun göstergesidir. Hayat su ile başlamış ve su ile devam etmektedir. Fakat bilinmesi gereken bir durum vardır ki; o da su ihtiyacının herkes de farklı olması… Günde en az 3-4 litre su içilmelidir, mantığı herkes için geçerli değildir. Her bünyenin her metabolizmanın kendine göre ihtiyaçları vardır. Günlük su tüketimi; yaşa, cinsiyete, kiloya, hareketliliğe göre değişen bir yapıdadır. Yazın yaklaştığı şu günlerde su ihtiyacı daha da artacaktır. Özellikle spor yapan insanlarda su tüketimi çok daha fazla olacaktır.

Su, spor esnasında alınması gereken en önemli sıvıdır. Çünkü vücut bolca sıvı kaybeder. Spor esnasında su tüketiminin en önemli işlevi ise yağ yakımıdır. O yüzden bolca su tüketmek gereklidir. Eğer spor esnasında yeterinde sıvı almazsanız o zaman böbrekler yavaş çalışmaya başlar. Böbrekler yavaş çalışınca karaciğer böbreğin bazı görevlerini üstelenir ve kendi görevlerini yeterince yerine getiremez. Bu durumda vücuttaki yağ yakımı durur. Çünkü karaciğerin iyi çalışmaması yağ yakımının durduğuna işarettir. O yüzden bol sıvı tüketimi büyük önem taşır.

Suyun bunun dışında en güzel özelliklerinden bir tanesi de cilde iyi gelmesidir. Daha parlak ve daha sağlıklı bir cilde sahip olmak düzenli sıvı tüketimi ile ilgilidir. Ancak bu sıvı tüketiminin kahve, meyve suyu vb. şekerli ve kalorili şeyler değil su olmalıdır. Su aynı zamanda güçlü bir toksin atıcıdır. Vücudu temizleyen, yenilen ve güçlendiren bir kaynak gibi insan hayatını uzatır ve daha kaliteli bir hale getirir. İster spor yapın ister yapmayın; fakat su tüketiminize her zaman dikkat edin. Hayatın var oluşu da su ile başlamıştır. Su, hayattır.