Fazla zaman harcamadan daha çok kalori mi yakmak istiyorsunuz?

Spor yapmaya yeterince zaman ayıramıyor; fakat hızlıca kilo mu vermek istiyorsunuz?

Kilo kaybederken, kas kaybını durdurmak mı istiyorsunuz?

O zaman kendinizi aerobik interval antrenmanının aralıksız hızına,
şiddetine ve enerjisine bırakın.

İnterval idman; kısa aralıklarla yapılan düşük ve yoğun tempolu egzersizlerdir. Dayanıklılık, güç, kondisyon, kuvvet, hacim antrenmanıdır. Spor doğası gereği hareketi temsil ettiği için, ağır aksak kardiyo yapmak yerine; kalbinizi spor için deli gibi çarptıran, nabzı hızlandıran, yağları hızlıca yakan bu tekniği uygulamalısınız. Bırakın vücudunuz kısa aralıklarla yorulsun, silkinsin, tazelensin ve hafiflesin.

İnterval ‘’ aralıklı’’ egzersiz demektir. Hafif aktivite aralıklarından, yoğun aktivite patlamalarına geçiştir. Öncelikli olarak vücudunuzu bir teste sokun. Sınırlarınızı ve kondisyonunuzu belirledikten sonra zaman dilimleri oluşturup, antrenmana start verin. Sonrasında devam eden çalışmalarınızda hep bir öncekinden daha üst seviyeler deneyin.Bu durum interval egzersiz sürelerinizin uzamasını, kısa zamanda daha çok yağ ve kilo kaybı yaşamanızı sağlayacaktır.

Nabzı bir yükseltip, bir düşüren intevral; vücudumuza oynadığımızı küçük bir oyundur.

Peki, bizi harekete geçirecek bu egzersiz nasıl uygulanır?

1.adım: 25 -30 saniye yüksek tempoda koşun

2.adım: Hızınız düşürüp 40-45 saniye koşmaya devam edin

3.adım: Bu sıralamayı birkaç defa tekrar edip 3-4 dakika dinlenin

4.adım: Antrenman süresini 25 dakika olarak belirleyin

Kondisyonunuz geliştirdikten sonra süreleri arttırın.30 saniye koşuyorsanız bunu 35’e çıkarın. En önemli nokta ise; bu egzersiz öncesi protein destekli bir beslenme planı oluşturun.