Spor yapan insanlar zekidir. Spor, beyin gelişimini destekler. Kadınların boks merakı çok fazla olmasa da, spora merakı vardır. Erkek sporu olarak görülen boks, günümüzde kadınların da ilgisini çeken, kadın boksörlerin de olduğu bir dal olarak dikkat çekiyor. Kadınların boks merakı son yıllarda artmıştır. Boks yapmak için kadınlara boks dersi veren salonları araştırmalı, hayat koşuşturması içerisinde kendinize zaman ayırmayı bilmelisiniz. Çünkü hayat, beden ve ruh sağlığınızın dışında her şeyin önemini tekrar düşünmeniz gereken bir mecra. Kendiniz için yapabildikleriniz yanınızda kalıyor. Fedakârlıklar yapmak, evin işi bitmiyor bir türlü kendime zaman ayıramıyorum demek, kadın gözüyle hayatı kendine yük ederek kendisi için bir şeyler yapmamak, hayatı ıskalamaktır. Kadınların spora olan merakını desteklemesini öneriyoruz.

 

Menopoz döneminde sağlıklı olmak için bütün bir ömrü sağlıklı geçirmek gerekir. Kemik erimesinin arttığı bu dönem, gençlik dönemlerinde sağlıklı beslenip spor yapanlar için kolay geçer. Boks yaptığınız dönemlerde beslenme düzeninize de özen göstermek durumunda olursunuz, işte böyle bir dönem geçirmiş olmak, kadınların ilerde bu zor menopoz döneminde sağlık şartlarına sahip olmalarını sağlar. Kadınlara boks dersi bu nedenle önemlidir. Erkekler kas ve iskelet yapısı açısından şanslıdır ancak kadınlar doğuştan şanslı değildir. Çalışarak kas ve iskelet sistemini güçlendirmeleri gerekir.

 

Kadınlar, güzel giyinmeyi severler. Güzel görünmek kadınların ilgilendikleri bir şey, bunun için spora merakları vardır. Erkekler doğuştan kas yapısına sahiptir, kadınların yağ hücreleri çoktur ve vücutları kilo almaya müsaittir. Erkeklerin yağ hücreleri az ve kilo almaya eğimleri farklıdır. Kadınlar daha az yiyebilir ancak erkekler yine de şanslıdır. Kadınların bu noktada dikkatli olması gerekir, kilo almak kadınların gerçek anlamda kâbusudur. Çünkü kadın hastalıklarının nedenleri arasında en güçlü duran aşırı kilodur. Kilo kontrolü yapmak için kas gücünün arttırılması gerektiğini bilmek, erkek sporlarına yönelmek gerekir. Mantıklı olan, kas yapmak için erkek sporu yapmaktır. Buradan baktığımızda boks ile amatör olarak dahi ilgileniliyor olsa, kadınlar kas yapabilirler. Kas, erkeklerin boks yaparak kazandığı bir özellik. Kadınlar da boks dersi alarak kas yapılarını arttırabilirler.

 

Kadınların kilo almasına neden olan şeyler nelerdir?

 

  • Kahvaltıyı atlayarak öğlen ağır yiyerek, akşam atıştırmalara dur demeyerek kilo almanın önüne geçemezsiniz.
  • Sporu hayatınıza dâhil etmediğinizde kolay kilo alırsınız, çünkü kaslarınız güçsüzdür. Kalori yakacak kaslara sahip olmanız gerekir.
  • Metabolizmanın yavaşlamasına neden olan şey hareketsizliktir. Hareketsiz bir yaşam kadın erkek herkesin kilo almasına neden olur.
  • Erken yaşlardan itibaren sporla haşır neşir olmanın avantajlarına sahip olamaz, spora vakit ayırmazsanız kilo almak kaçınılmazdır.

 

Tüm bu nedenleri görerek, hayatınıza boksu dâhil etmenizi ve artık kadınlara boks dersi veren salonlarda daha fazla kadın boksörü görmek istediğimizi bilmeniz gerekiyor. Sağlık için boks merakınızı tetiklemelisiniz.